Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

MÝDLOVÉ    ořechy *  ekologické  praní

Popis:

Slupky ořechů asijského stromu mýdlovníku indického (Sapindus trifollatus nebo mucorossi). Obsahují vysoké množství přírodních látek tzv. saponinů (až 16 %). Tato látka je rozpustná ve vodě a má výborné čistící a antibakteriální účinky. Slupky mýdlového ořechu jsou proto plnohodnotným, 100% biologickým pracím prostředkem pro praní rukou i v pračce.

Lze je použít pro všechny teploty praní, pro běžné prádlo jakož i pro vlnu a hedvábí. Mýdlový ořech není agresivní vůči barvám, Vaše barevné prádlo zůstane déle hezké a bude příjemně vonět. Mýdlové ořechy se dodávají již s odstraněným jádrem, které nemá žádný čisticí účinek. Mýdlové ořechy neobsahují žádné tenzidy a samozřejmě ani fosfáty, křídu a jiné látky.

Mýdlový ořech je obzvlášť vhodný pro lidi s kožními nemocemi jako neurodermitis nebo pro alergiky. Mýdlový ořech je na rozdíl od běžných pracích prostředků, které obsahují velké množství chemikálií, absolutně přírodní prostředek. Nezatěžuje životní prostředí, slupky (jejich zbytky) se dají normálně kompostovat.

 

Způsob použití:

Do přiloženého bavlněného pytlíku dáte 8 až 10 polovičních slupek mýdlového ořechu (nebo 4 až 8 celých = 1 hrstka), dobře zavážete a vložíte do bubnu pračky mezi prádlo. Množství je vhodné přizpůsobit tvrdosti vody.

Další podrobnosti dostanete v návodu při koupi mýdlových ořechů na prodejně Léčivky.

Kompletní sestava na praní:

-         slupky mýdlových ořechů – 100 % přírodní produkt

-         sůl na skvrny 500 g (perkarbonát sodný), neobsahuje chlor ani fosfáty

-         vonná silice (éterický olej) – levandulová, santalová, citrusová, TTO…

 

Co všechno můžete prát ?

-         Barevné a bílé prádlo i s vyvářkou mezi 30 až 90°C.

-         Vlnu a hedvábí a ostatní přírodní materiály, např. z konopí, lnu, viskózy atd.

Při nízkých teplotách, například při praní vlny, je vhodné použít o něco větší množství slupek. saponin se bude totiž uvolňovat pomaleji, díky čemuž pak lze slupky použít ještě jednou či dvakrát.

-         Pro ruční praní a domácí čištění a mytí můžete použít mýdlový odvar (viz jiný letáček – Další použití mýdlových ořechů)

 

Cenová výhodnost:

Mýdlové ořechy jsou podstatně levnější než běžné prací prostředky ! Jeden kilogram vystačí pro 4-člennou rodinu zhruba 1 rok (při počtu praní 2 – 3 x týdně).    1 kg mýdlových ořechů stojí průměrně 600,- Kč.

Pro srovnání: za běžný prací prostředek zaplatíte při této frekvenci praní ročně až 1600,- Kč !  Pro pokožku příjemné, měkounké, jemně vyprané prádlo má rád každý. Navíc můžete i značně ušetřit.

MÝDLOVÉ  OŘECHY = ekologické myšlení a jednání + spoření Vašich peněz + podpora indických a nepálských drobných zemědělců místo chemického průmyslu !

Výhody:

-         100 % rostlinný prací a mycí prostředek;

-         praní a čištění je jemné a šetrné – přesto však důkladné;

-         příjemně změkčuje oblečení přírodním způsobem (odpadá nutnost aviváže);

-         pro praní má neutrální aroma;

-         biologická rozložitelnost (je biologicky recyklovatelný);

-         šetrnost k barvám;

-         výborná alternativa pro alergiky a osoby s kožními problémy (lupenka, neurodermatitída, citlivá pokožka), mýdlové slupky šetří pokožku

-         prádlo se nemusí máchat;

-         je výrazně levnější než běžné prací prášky a aviváže (úspora min.50 %);

-         šetříte životní prostředí, neznečišťujete odpadní vodu chemikáliemi;

-         nepodporujete chemický průmysl;

-         mýdlové ořechy jsou dorůstající surovina; používáním pomáháte zachovat důležité ekosystémy a podporujete obyvatele chudých oblastí Indie;

* Jméno „mýdlový“ ořech je možná trošku zavádějící, saponiny nemají s dnešním mýdlem nic společného. Lobby chemického průmyslu ale samozřejmě nemá zájem o rozšíření tohoto plnohodnotného pracího prostředku, proto byl mýdlový ořech ve zbytku světa doposud téměř neznámý. V Indii a Nepálu je tento mýdlový ořech (Sapindus mucorossi) používán již po staletí každodenně jako přírodní mycí a prací prostředek. Původně se tento až 15 m strom rozšířil v Jižní Indii. V měsících březnu a dubnu je strom ozdoben bílými květy. Sklizeň mýdlových ořechů se provádí v měsících září/říjen. Zralé ořechy mají zlatavou barvu a jsou silně lepivé. Po sklizni se ořechy usuší, přičemž se jejich barva změní na červenohnědou a přestanou být takřka lepivé. Poté jsou rozlousknuty a slupky jsou baleny do látkových pytlů. Černé jádro ořechu není určeno ani na konzumaci ani na praní. Slupky obsahují cennou látku saponin, která má vynikající čistící účinek.

 

Váš prodejce:

Pfeffer Bohdan – Léčivky – bylinářská prodejna a poradna,

Náměstí č.7 , 687 09 Boršice (u Buchlovic)

Tel. 728 288 125