Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

Zdravotní účinky sportování na koloběžce

 

Pravidelný pohyb na koloběžce má výrazné účinky na lidské zdraví. Pohyb na koloběžce zpevňuje  v podstatě kompletně celý lidský organismus a poměrně rovnoměrně zatěžuje všechny svalové partie. Navíc se posilují šlachy, svalové úpony, kloubní pouzdra a vazy.

 

Při jízdě na koloběžce jsou zapojeny tyto svaly:

1.     Páteř a krční, hrudní a zádové svaly: Koloběžka Vám posílí zejména zdvihač hlavy, pilovitý sval hrudní, deltový sval, velký sval prsní, kápový sval a široký sval zádový. Zpevní se celý svalový korzet podél Vaší páteře.

2.      Plíce a bránice: Při správné jízdě na koloběžce je člověk po většinu času skloněný, což umožňuje snadnější a hlubší dýchání, než např. při chůzi.

3.      Horní končetiny: Při správném odrazu pocítíte nejvíc dvojhlavý sval pažní, sval deltový a trojhlavý sval pažní.

4.      Dolní končetiny: Pohyb na koloběžce zpevňuje svaly pánevního dna, upravuje potíže s močením (vhodné zejména pro ženy), zpevňuje výborně hýžďové svaly – střední a velký sval hýžďový. Dále při koloběhu zpočátku pocítíte dvojhlavý sval lýtkový i stehenní, přední sval holenní, přímý sval stehenní, zevní a vnitřní hlava čtyřhlavého svalu stehenního, sval krejčovský, pološlašitý, poloblanitý, šikmý sval lýtkový, sval chodidlový. Výčtu tolika svalů dolních končetin se nelze divit, protože na projetí jednoho kilometru provedete asi tak 200 podřepů.

5.     Břišní svaly: Koloběžka Vám také zpevní břicho, zejména přímý sval břišní a zevní šikmý sval břišní.

 

Jízda na koloběžce všestranně posiluje celkové kosterní svalstvo. Na rozdíl od chůze netrpí klouby a páteř nárazy (jako při chůzi nebo při běhu na tvrdé podložce). Na rozdíl od jízdy na kole, kde jsou zatěžovány pouze dolní končetiny (hlavně kolena), koloběžka rovnoměrně zatíží všechny svalové skupiny a není tak nebezpečná.

Samozřejmě, že při pravidelné jízdě na koloběžce, pokud trvá více než 20 minut (člověk se musí zpotit), lze i hubnout a tvarovat, například stehna, boky a hýždě, což ocení zejména ženy. Hodinová jízda na koloběžce spálí 400 až 500 kcal (= 1680 až 2100 kJ),podle toho, zda jedeme po rovině, do kopce nebo proti větru. To znamená, že „spálíte“ asi 300 gramů hovězího masa nebo 580 g Eidamu za jednu hodinu jízdy, přičemž ujedete 15 i více kilometrů!

Všeobecně pohyb na koloběžce zpevňuje celé tělo a formuje postavu, uvolňuje a posiluje pánevní dno a břišní svalstvo, snižuje problémy s kyčlemi, uvolňuje ztuhlou páteř (po najetí 200 km na koloběžce se celkově páteř zpevní a srovná).

Jízda na koloběžce působí příznivě na prokrvení nohou, čímž se preventivně bojuje proti křečovým žilám, bércovým vředům. Prokrvuje nohy i u osob postižených cukrovkou, případně u osob se studenýma nohama. Pravidelné posilování nohou koloběhem brání i zánětu žil a zhoršení již existujících křečových žil, také zmírňuje otoky nohou.

Svalové pohyby se na koloběžce koordinují a cvičí se také rovnováha, což je vhodné zvláště po úrazech.